Android Tablet Hızı Nasıl Arttırılır?

Genel

Tabletler günümüzün en çok kullanılan teknolojik cihazları arasında yer alıyor. Günlük işlerin hızlanmasına neden olan bu cihazlar, gün boyunca her türlü uygulamaya anında erişim imkanı sağlıyor. Ancak her teknolojik cihazda olduğu gibi, tabletlerde de zamanla birlikte yavaşlamalar ve donmalar ortaya çıkabilir. Bu sorun temel olarak birkaç farklı nedenden kaynaklı olup, bunların çözümü halinde tableti tekrardan ilk aldığınız günkü gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Tabletteki Gereksiz Dosyaları Mutlaka Temizleyin

Tablet hızını arttırmak için tablette var olan ve kullanmadığınız dosyaların temizliğini yaparak işe başlayabilirsiniz. Tarama geçmişi ve ön bellek gibi dosyaların tablette bulunmasına kesinlikle gerek yoktur. Bunlar artık çöp olarak kabul edilmesi gereken ve tabletten mutlaka temizlenmesi gereken dosyalar arasındadır. Bunlardan kurtulmak için Google play store üzerinden app cache cleaner, cleaner gibi çeşitli uygulamaları kullanarak dosyaları temizleme yoluna gidebilirsiniz. Uygulamalar aracılığıyla silinen dosya boyutunu gördüğünüzde ise bu konuda biraz şaşkınlığa uğrayabilirsiniz. Bu temizlikten sonra tabletinizin performansı arttığı gibi, tabletin pil ömrüne de bu şekilde önemli ölçüde katkıda bulunulmuş olacaktır.

Bellek Kapasitesini Ayarlayın

Tabletteki ram miktarına yeterince özen göstermemek ileride ortaya çıkabilecek ram sorunlarını ifade eder. Oyunlar, uygulamalar, dosyalar, müzikler gibi nedenlerden dolayı hafıza konusunda sıkıntılar ortaya çıkabilir. Tablet bunlarla dolu durumdaysa, cihaz sürekli olarak bellek dolu hatasını verecektir. Bu hata aynı zamanda tabletin sürekli olarak donmasına ve uygulamaların yavaş çalışmasına sebebiyet verir. Acil işleriniz olduğunda da bu sorunun varlığından dolayı işlerinizi yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sorundan kurtulmak için kullanmadığınız uygulamaları tabletten silebilir veya memory optimizer gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz. Bu sorunu çözmeniz aynı zamanda pil konusunda yaşanan sıkıntılarında önüne geçmenize neden olacaktır. Bu sayede pil kullanımını önemli ölçüde azaltabilir ve telefonu kullanmaya devam etmeniz gereken sırada yetersiz pil seviyesi uyarısı almazsınız.

İdareli Batarya Kullanımı

Tablet pilini arttırmak için gün içinde mutlaka dikkat etmeniz gereken adımlar vardır. Bunları atlamanız halinde pil konusunda sıkça sorunlar yaşayabilirsiniz. Özellikle tablette birden fazla arka planda sürekli olarak çalışmaya devam ediyorsa, bu sorun pilin önemli ölçüde erken tükenmesine neden olacaktır. Bu yüzden düzenli olarak arka planda çalışan bir uygulamanın olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Arka planda çalışan uygulamaları devre dışı bırak yazısı üzerinden engelleyebilir ve pil kullanım süresini bu şekilde biraz daha arttırabilirsiniz. Aynı zamanda arka planda çalışan herhangi bir uygulama olmadığından dolayı, tablet eskiye nazaran daha hızlı çalışacaktır. Daha hızlı çalışan bir tablette ise işlemlerin uygulanışını daha kolay yapabilir ve zaman kaybetmeden uygulamaları kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle sürekli olarak arka planda çalışan uygulama olup olmadığını kontrol etmeniz mantıklı olacaktır.

Virüs Taraması Yapın

Tabletler aynı zamanda virüs kaynaklı olarakta yavaşlama gösterebilir. Bu sorun karşınıza bazı belirtilerle birlikte çıkacaktır. Android cihazın çok yavaş bir şekilde çalışması, pop-up reklamların sıklıkla görülmesi, pilin çok çabuk tükenmesi vs. gibi neden virüs kaynaklı ortaya çıkar. Tablette virüs olduğundan dolayı tabletten eskisi kadar verim alma ihtimalide azalmış olacaktır. Uygulamaların eskiye nazaran daha yavaş ve donarak çalıştığını belirtmek doğru olur. Bu sorunu sona erdirmek ve tableti eskisi gibi maksimum verimde kullanmaya devam edebilmek için kapsamlı bir virüs taraması şarttır. Özellikle güvenilir virüs uygulamaları tercih edilerek, gerekli virüs taraması yapılmalıdır. Bu uygulamalar iyi bir sonuç vermiyorsa tableti hızlandırmak için tablete format atma yoluna gidilebilir.

Hafıza Kartı Kullanımı

Öte yandan hafıza konusunda ortaya çıkan sıkıntılarda tabletlerin haddinden fazla yavaş şekilde çalışmasına neden olabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için, dosya kullanımını sınırlandırmak veya sd karttan güç almak yeterli olacaktır. Her bütçeye uygun olmak üzere bir sd hafıza kartının bulunması söz konusudur. İhtiyaçlarınızı ve gelecek zamanlarıda hesaba katarak hafıza kartının boyutunu belirleyebilirsiniz. Tablette harici diskte yer alan dosyaları bu ortama taşıyarak, tabletin hızlanmasına neden olabilirsiniz. Özellikle virüsten kaynaklı sorunlar yoksa bu işlem büyük ihtimal cihazın hızlanmasına neden olacaktır.

Bulut Depolamayı Kullanın

Eğer SD kart almak şuan için gündeminizde bulunmuyorsa, teknolojinin en yeni özelliklerinden biri olan bulut depolamadan güç almayı deneyebilirsiniz. Bu sayede tablette yer alan dosyaları, fotoğrafları ve müzikleri buluta yükleyerek, tablette önemli miktarda yer açabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda daha güvenilir şekilde dosyalarınızı saklamanıza da yardımcı olacaktır. Bundan sonraki adımda dosyalarınızı düşünmeye gerek kalmadan, tek hareketle buluta yükleme yapabilir ve istediğiniz her an dosyalara buradan sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bulut depolamanın diğer iyi özelliği ise kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmasıdır. Her kullanıcı için belirlenen GB oranı bulunur. Bu boyutu istediğiniz dosyaları yüklemek için kullanabilirsiniz.

Sistem Güncellemelerini Dikkate Alın

Android sistem güncellemeleri genel olarak otomatik olarak yapılır. Ancak bazı durumlarda kullanıcı isteğine bağlı olarak ayarlanmış olabilir. Bu tür zamanlarda ise sizden onay alınmadan işletim sisteminin güncellenmesi söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle güncellemelerin düzenli bir şekilde kontrolünü yaparak, sistemin biraz daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda güvenlik açıklarına çözüm olmasıyla da bilinen bir işlem olarak ön plana çıkar. Yani tableti mümkün olduğu kadar daha güvenilir bir hale getirmek için bu işlemi kontrol etmenizde fayda vardır.

Düzenli Sistem Temizliği Yapın

Tablette geçersiz ve kullanılmayan dosyalar zamanla daha büyük bir boyuta ulaşabilir. Bu durum tabletin oldukça hantal şekilde çalışmasına neden olacak durumlar arasında yer alır. Sistemdeki gereksiz dosyaları temizlemek adına kullanabileceğiniz pek çok uygulama mevcuttur. Tabletin performansını arttırmak için tercih edebileceğiniz bu uygulamalar, kısa bir süre içinde yüzde yüz bu dosyalardan kalıcı olarak kurtulmanıza neden olur. Bu şekilde tablette hantallık yaratan ve sistemi fazlaca yoran bu dosyaları silerek tabletin performansını arttırma şansı yakalayabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmak için yalnızca Google Play Store’da yer alan uygulamaları cihaza indirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bilinmeyen kaynaklardan yapılan yüklemeler virüs gibi olumsuz ve zaman kaybı yaratacak durumlar ortaya çıkarabilir.

Güvenilir Siteleri Ziyaret Edin

Tabletlerde virüslerin önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı detayların varlığı aşikardır. Özellikle kullanıcıya bu konu hakkında epey görev düşüyor. Sadece güvenilir siteleri ziyaret etmek, güvenilir siteler üzerinden dosya indirilmesi vs. gibi konular bu konuda dikkat edilmesi gereken durumlar arasında bulunur. Özellikle tablette virüs ve performans sorunları görmemek adına, mümkün olduğu kadar bilinen siteleri ziyaret etmekte fayda vardır. Öte yandan Google Play Store dışında herhangi bir siteden uygulama indirmekte oldukça olumsuz ve zaman kaybetmeye neden olacak sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle antivirüs yazılımınız tarafından güvenilir bulunan siteleri ziyaret etmeniz ve sadece Google Play Store üzerinden download yapmanız mantıklı olacaktır.

Teknik Destek Alın

Tüm adımları yerine getirdiğiniz takdirde, halen performansta düşüşler görüyorsanız sorunun çözümü için tablet üreticisine başvurabilirsiniz. Bu sayede konu hakkında atmanız gereken adımları hızlı bir şekilde üreticiden öğrenmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir